SportsOlympics

Actions

How to watch badminton at the Tokyo Olympics

How to watch badminton at the Tokyo Olympics
Posted at 8:16 PM, Jul 20, 2021
and last updated 2021-07-22 06:54:17-04

Questions about how to stream on your device? Visit our frequently asked questions page for more details.

Men's Singles

Date/Time (ET) Stage/Matchup Stream/TV*
Friday, July 23 - 9:20 PM Court 2: Ng (HKG) vs. Munoz (MEX) STREAM
Friday, July 23 - 10:00 PM Court 2: Christie (INA) vs. Mahmoud (EOR) STREAM
Saturday, July 24 - 12:00 AM Court 2: Praneeth (IND) vs. Zilberman (ISR) STREAM
Saturday, July 24 - 6:20 AM Court 3: Axelsen (DEN) vs. Wraber (AUT) STREAM
Saturday, July 24 - 7:00 AM Court 3: Wang (TPE) vs. Karunaratne (SRI) STREAM
Saturday, July 24 - 9:00 PM Court 1: Chou (TPE) vs. Burestedt (SWE) STREAM
Saturday, July 24 - 9:40 PM Court 1: Tsuneyama (JPN) vs. Paul (MRI) STREAM
Saturday, July 24 - 11:40 PM Court 2: Shi (CHN) vs. Abela (MLT) STREAM
Sunday, July 25 - 12:20 AM Court 2: Ginting (INA) vs. Krausz (HUN) STREAM
Sunday, July 25 - 1:00 AM Court 2: Chen (CHN) vs. Must (EST) STREAM
Sunday, July 25 - 5:00 AM Court 1: Momota (JPN) vs. Lam (USA) STREAM
Sunday, July 25 - 5:40 AM Court 2: Lee (MAS) vs. Pochtarov (UKR) STREAM
Sunday, July 25 - 7:00 AM Court 2: Wangcharoen (THA) vs. Schaefer (GER) STREAM
Sunday, July 25 - 7:00 AM Court 3: Antonsen (DEN) vs. Nguyen (VIE) STREAM
Sunday, July 25 - 9:00 PM Session 5 Group Play Court 1 STREAM
Sunday, July 25 - 9:00 PM Session 5 Group Play Court 2 STREAM
Sunday, July 25 - 9:00 PM Session 5 Group Play Court 3 STREAM
Monday, July 26 - 5:00 AM Session 6 Group Play Court 1 STREAM
Monday, July 26 - 5:00 AM Session 6 Group Play Court 2 STREAM
Monday, July 26 - 5:00 AM Session 6 Group Play Court 3 STREAM
Monday, July 26 - 10:00 AM Session 7 Group Play Court 1 STREAM
Monday, July 26 - 10:00 AM Session 7 Group Play Court 2 STREAM
Monday, July 26 - 10:00 AM Session 7 Group Play Court 3 STREAM
Tuesday, July 27 - 5:00 AM Session 8 Group Play Court 1 STREAM | NBCSN (11:30 AM)
Tuesday, July 27 - 5:00 AM Session 8 Group Play Court 2 STREAM | NBCSN (11:30 AM)
Tuesday, July 27 - 5:00 AM Session 8 Group Play Court 3 STREAM | NBCSN (11:30 AM)
Wednesday, July 28 - 5:00 AM Session 10 Group Play 1 STREAM
Wednesday, July 28 - 5:00 AM Session 10 Group Play 2 STREAM
Wednesday, July 28 - 5:00 AM Session 10 Group Play 3 STREAM
Thursday, July 29 - 4:00 AM Round of 16 1 STREAM | NBCSN (12:30 PM)
Thursday, July 29 - 4:00 AM Round of 16 2 STREAM | NBCSN (12:30 PM)
Thursday, July 29 - 4:00 AM Round of 16 3 STREAM | NBCSN (12:30 PM)
Friday, July 30 - 8:00 PM Quarterfinals STREAM
Sunday, Aug. 1 - 12:00 AM Semifinals STREAM
Monday, Aug. 2 - 7:00 AM Bronze/Gold Medal Matches STREAM | NBCSN (6:30 PM)

*TV coverage and times are subject to change

Men's Doubles

Date/Time (ET) Stage/Matchup Stream/TV*
Friday, July 23 - 10:00 PM Court 1: Li/Liu (CHN) vs. Chew/Chew (USA) STREAM | NBCSN (2:30 PM Saturday)
Friday, July 23 - 11:20 PM Court 2: Gideon/Sukamuljo (INA) vs. Lane/Vendy (GBR) STREAM
Friday, July 23 - 11:20 PM Court 3: Lee/Wang (TPE) vs. Rankireddy/Shetty (IND) STREAM
Saturday, July 24 - 12:00 AM Court 3: Astrup/Rasmussen (DEN) vs. Ivanov/Sozonov (ROC) STREAM
Saturday, July 24 - 5:00 AM Court 2: Ahsan/Setiawan (INA) vs. Ho-Shue/Yakura (CAN) STREAM
Saturday, July 24 - 5:00 AM Court 3: Choi/Seo (KOR) vs. Chia/Soh (MAS) STREAM
Saturday, July 24 - 6:20 AM Court 1: Kamura/Sonoda (JPN) vs. Lamsfuss/Seidel (GER) STREAM
Saturday, July 24 - 7:00 AM Court 1: Endo/Watanabe (JPN) vs. Olofua/Opeyori (NGR) STREAM
Saturday, July 24 - 9:00 PM Court 3: Choi/Seo (KOR) vs. Ho-Shue/Yakura (CAN) STREAM
Saturday, July 24 - 11:40 PM Court 1: Endo/Watanabe (JPN) vs. Ivanov/Sozonov (ROC) STREAM
Sunday, July 25 - 5:40 AM Court 3: Li/Liu (CHN) vs. Lamsfuss/Seidel (GER) STREAM
Sunday, July 25 - 9:00 PM Session 5 Group Play Court 1 STREAM
Sunday, July 25 - 9:00 PM Session 5 Group Play Court 2 STREAM
Sunday, July 25 - 9:00 PM Session 5 Group Play Court 3 STREAM
Monday, July 26 - 5:00 AM Session 6 Group Play Court 1 STREAM
Monday, July 26 - 5:00 AM Session 6 Group Play Court 2 STREAM
Monday, July 26 - 5:00 AM Session 6 Group Play Court 3 STREAM
Monday, July 26 - 9:00 PM Session 7 Group Play Court 1 STREAM
Monday, July 26 - 9:00 PM Session 7 Group Play Court 2 STREAM
Monday, July 26 - 9:00 PM Session 7 Group Play Court 3 STREAM
Tuesday, July 27 - 5:00 AM Session 8 Group Play Court 1 STREAM | NBCSN (11:30 AM)
Tuesday, July 27 - 5:00 AM Session 8 Group Play Court 2 STREAM | NBCSN (11:30 AM)
Tuesday, July 27 - 5:00 AM Session 8 Group Play Court 3 STREAM | NBCSN (11:30 AM)
Wednesday, July 28 - 8:00 PM Quarterfinals 1 STREAM
Wednesday, July 28 - 8:00 PM Quarterfinals 2 STREAM
Wednesday, July 28 - 8:00 PM Quarterfinals 3 STREAM
Friday, July 30 - 2:30 AM Semifinals STREAM
Saturday, July 31 - 5:00 AM Bronze/Gold Medal Matches STREAM

*TV coverage and times are subject to change

Women's Singles

Date/Time (ET) Stage/Matchup Stream/TV*
Friday, July 23 - 8:00 PM Court 3: Qi (FRA) vs. Nguyen (VIE) STREAM
Friday, July 23 - 8:40 PM Court 1: Yamaguchi (JPN) vs. Shahzad (PAK) STREAM
Friday, July 23 - 8:40 PM Court 2: Ongbamrungphan (THA) vs. Macias (PER) STREAM
Saturday, July 24 - 12:00 AM Court 1: Tai (TPE) vs. Jaquet (SUI) STREAM
Saturday, July 24 - 7:00 AM Court 2: An (KOR) vs. Azurmendi (ESP) STREAM
Saturday, July 24 - 7:40 AM Court 2: Kim (KOR) vs. Gaitan (MEX) STREAM
Saturday, July 24 - 9:00 PM Court 2: Tunjung (INA) vs. Thuzar (MYA) STREAM
Saturday, July 24 - 9:40 PM Court 2: Pusarla (IND) vs. Polikarpova (ISR) STREAM
Saturday, July 24 - 10:20 PM Court 1: Okuhara (JPN) vs. Li (GER) STREAM
Saturday, July 24 - 10:20 PM Court 3: Chen (CHN) vs. Hany (EGY) STREAM
Saturday, July 24 - 11:00 PM Court 3: Li (CAN) vs. Sotomayor (GUA) STREAM
Saturday, July 24 - 11:40 PM Court 3: He (CHN) vs. Fathimath Nabaaha (MDV) STREAM
Sunday, July 25 - 1:00 AM Court 3: Blichfeldt (DEN) vs. Chen (AUS) STREAM
Sunday, July 25 - 5:00 AM Court 2: Zhang (USA) vs. Ulitina (UKR) STREAM
Sunday, July 25 - 6:20 AM Court 2: Intanon (THA) vs. Sarosi (HUN) STREAM
Sunday, July 25 - 9:00 PM Session 5 Group Play Court 1 STREAM
Sunday, July 25 - 9:00 PM Session 5 Group Play Court 2 STREAM
Sunday, July 25 - 9:00 PM Session 5 Group Play Court 3 STREAM
Monday, July 26 - 5:00 AM Session 6 Group Play Court 1 STREAM
Monday, July 26 - 5:00 AM Session 6 Group Play Court 2 STREAM
Monday, July 26 - 5:00 AM Session 6 Group Play Court 3 STREAM
Monday, July 26 - 9:00 PM Session 7 Group Play Court 1 STREAM
Monday, July 26 - 9:00 PM Session 7 Group Play Court 2 STREAM
Monday, July 26 - 9:00 PM Session 7 Group Play Court 3 STREAM
Tuesday, July 27 - 5:00 AM Session 8 Group Play Court 1 STREAM | NBCSN (11:30 AM)
Tuesday, July 27 - 5:00 AM Session 8 Group Play Court 2 STREAM | NBCSN (11:30 AM)
Tuesday, July 27 - 5:00 AM Session 8 Group Play Court 3 STREAM | NBCSN (11:30 AM)
Tuesday, July 27 - 8:00 PM Session 9 Group Play 1 STREAM
Tuesday, July 27 - 8:00 PM Session 9 Group Play 2 STREAM
Tuesday, July 27 - 8:00 PM Session 9 Group Play 3 STREAM
Wednesday, July 28 - 8:00 PM Round of 16 1 STREAM | NBCSN (5 AM Thursday)
Wednesday, July 28 - 8:00 PM Round of 16 2 STREAM | NBCSN (5 AM Thursday)
Wednesday, July 28 - 8:00 PM Round of 16 3 STREAM | NBCSN (5 AM Thursday)
Thursday, July 29 - 8:00 PM Quarterfinals 1 STREAM
Thursday, July 29 - 8:00 PM Quarterfinals 2 STREAM
Saturday, July 31 - 5:00 AM Semifinals STREAM | NBCSN (3 PM)
Sunday, Aug. 1 - 7:30 AM Bronze/Gold Medal Matches STREAM

*TV coverage and times are subject to change

Women's Doubles

Date/Time (ET) Stage/Matchup Stream/TV*
Friday, July 23 - 8:00 PM Court 2: Polii/Rahayu (INA) vs. Chow/Lee (MAS) STREAM
Friday, July 23 - 10:00 PM Court 3: Du/Li (CHN) vs. Fruergaard/Thygesen (DEN) STREAM
Friday, July 23 - 10:40 PM Court 1: Chen/Jia (CHN) vs. Kititharakul/Prajongjai (THA) STREAM
Friday, July 23 - 10:40 PM Court 3: Kim/Kong (KOR) vs. Stoeva/Stoeva (BUL) STREAM
Saturday, July 24 - 5:00 AM Court 1: Matsumoto/Nagahara (JPN) vs. Hany/Hosny (EGY) STREAM
Saturday, July 24 - 5:40 AM Court 1: Lee/Shin (KOR) vs. Mapasa/Somerville (AUS) STREAM
Saturday, July 24 - 5:40 AM Court 3: Piek/Seinen (NED) vs. Honderich/Tsai (CAN) STREAM
Saturday, July 24 - 7:40 AM Court 1: Fukushima/Hirota (JPN) vs. Birch/Smith (GBR) STREAM
Saturday, July 24 - 9:40 PM Court 3: Kim/Kong (KOR) vs. Kititharakul/Prajongjai (THA) STREAM
Sunday, July 25 - 12:20 AM Court 1: Lee/Shin (KOR) vs. Fruergaard/Thygesen (DEN) STREAM
Sunday, July 25 - 6:20 AM Court 1: Fukushima/Hirota (JPN) vs. Chow/Lee (MAS) STREAM
Sunday, July 25 - 7:00 AM Court 1: Matsumoto/Nagahara (JPN) vs. Honderich/Tsai (CAN) STREAM
Sunday, July 25 - 9:00 PM Session 5 Group Play Court 1 STREAM
Sunday, July 25 - 9:00 PM Session 5 Group Play Court 2 STREAM
Sunday, July 25 - 9:00 PM Session 5 Group Play Court 3 STREAM
Monday, July 26 - 5:00 AM Session 6 Group Play Court 1 STREAM
Monday, July 26 - 5:00 AM Session 6 Group Play Court 2 STREAM
Monday, July 26 - 5:00 AM Session 6 Group Play Court 3 STREAM
Monday, July 26 - 9:00 PM Session 7 Group Play Court 1 STREAM
Monday, July 26 - 9:00 PM Session 7 Group Play Court 2 STREAM
Monday, July 26 - 9:00 PM Session 7 Group Play Court 3 STREAM
Tuesday, July 27 - 5:00 AM Session 8 Group Play Court 1 STREAM | NBCSN (11:30 AM)
Tuesday, July 27 - 5:00 AM Session 8 Group Play Court 2 STREAM | NBCSN (11:30 AM)
Tuesday, July 27 - 5:00 AM Session 8 Group Play Court 3 STREAM | NBCSN (11:30 AM)
Thursday, July 29 - 4:00 AM Quarterfinals 1 STREAM
Thursday, July 29 - 4:00 AM Quarterfinals 2 STREAM
Thursday, July 29 - 4:00 AM Quarterfinals 3 STREAM
Friday, July 30 - 8:00 PM Semifinals STREAM
Monday, Aug. 2 - 12:00 AM Bronze/Gold Medal Matches STREAM | NBCSN (1 PM)

*TV coverage and times are subject to change

Mixed Doubles

Date/Time (ET) Stage/Matchup Stream/TV*
Friday, July 23 - 8:00 PM Court 3: Qi (FRA) vs. Nguyen (VIE) STREAM
Friday, July 23 - 8:40 PM Court 1: Yamaguchi (JPN) vs. Shahzad (PAK) STREAM
Friday, July 23 - 9:20 PM Court 2: Ongbamrungphan (THA) vs. Macias (PER) STREAM
Friday, July 23 - 9:20 PM Court 1: Tai (TPE) vs. Jaquet (SUI) STREAM
Friday, July 23 - 10:40 PM Court 2: An (KOR) vs. Azurmendi (ESP) STREAM
Friday, July 23 - 11:20 PM Court 2: Kim (KOR) vs. Gaitan (MEX) STREAM
Saturday, July 24 - 5:40 AM Court 2: Tunjung (INA) vs. Thuzar (MYA) STREAM
Saturday, July 24 - 6:20 AM Court 2: Pusarla (IND) vs. Polikarpova (ISR) STREAM
Saturday, July 24 - 10:20 PM Court 1: Okuhara (JPN) vs. Li (GER) STREAM
Saturday, July 24 - 11:00 PM Court 3: Chen (CHN) vs. Hany (EGY) STREAM
Saturday, July 24 - 11:00 PM Court 3: Li (CAN) vs. Sotomayor (GUA) STREAM
Sunday, July 25 - 12:20 AM Court 3: He (CHN) vs. Fathimath Nabaaha (MDV) STREAM
Sunday, July 25 - 1:00 AM Court 3: Blichfeldt (DEN) vs. Chen (AUS) STREAM
Sunday, July 25 - 5:00 AM Court 2: Zhang (USA) vs. Ulitina (UKR) STREAM
Sunday, July 25 - 5:40 AM Court 2: Intanon (THA) vs. Sarosi (HUN) STREAM
Sunday, July 25 - 6:20 AM Session 5 Group Play Court 1 STREAM
Sunday, July 25 - 9:00 PM Session 5 Group Play Court 2 STREAM
Sunday, July 25 - 9:00 PM Session 5 Group Play Court 3 STREAM
Sunday, July 25 - 9:00 PM Session 6 Group Play Court 1 STREAM
Monday, July 26 - 5:00 AM Session 6 Group Play Court 2 STREAM
Monday, July 26 - 5:00 AM Session 6 Group Play Court 3 STREAM
Monday, July 26 - 5:00 AM Session 7 Group Play Court 1 STREAM
Monday, July 26 - 9:00 PM Session 7 Group Play Court 2 STREAM
Monday, July 26 - 9:00 PM Session 7 Group Play Court 3 STREAM
Monday, July 26 - 9:00 PM Session 8 Group Play Court 1 STREAM
Tuesday, July 27 - 5:00 AM Session 8 Group Play Court 2 STREAM
Tuesday, July 27 - 5:00 AM Session 8 Group Play Court 3 STREAM
Tuesday, July 27 - 5:00 AM Session 9 Group Play 1 STREAM
Tuesday, July 27 - 8:00 PM Session 9 Group Play 2 STREAM
Tuesday, July 27 - 8:00 PM Session 9 Group Play 3 STREAM
Tuesday, July 27 - 8:00 PM Round of 16 1 STREAM
Wednesday, July 28 - 8:00 PM Round of 16 2 STREAM
Wednesday, July 28 - 8:00 PM Round of 16 3 STREAM
Wednesday, July 28 - 8:00 PM Quarterfinals 1 STREAM
Thursday, July 29 - 8:00 PM Quarterfinals 2 STREAM
Friday, July 30 - 2:30 AM Semifinals STREAM

*TV coverage and times are subject to change

Find full TV listings for badminton and all other Olympic sports in the full TV schedule.